Sosnowica, u podnóża tego wzgórza rośnie dąb Bartek - najstarsze drzewo Gór Świętokrzyskich
Sosnowica
Pomnik na Sosnowicy
Pomnik na Sosnowicy
Sosnowica szczyt
Dąb Bartek
Dąb Bartek

Sosnowica jest najwyższym wzniesieniem Wzgórz Tumlińskich, 413 m n.p.m. Wzgórze jest zalesione. Wzgórza Tumlińskie rozciągają się od przełomy Bobrzy na zachodzie po dolinę Sufragańca na wschodzie. Sosnowica zbudowana jest z czerwonych piaskowców triasowych, w pobliżu szczytu znajduje się kamieniołom piaskowca tumlińskiego. W kamieniołomie od marca 2020 nie prowadzi się już wydobycia. Nieopodal szczytu, przy drodze z Kielc do Zagnańska postawiono pomnik upamiętniający miejsce sformowania, w sierpniu 1944 roku 4 Pułku Piechoty Legionów AK wspierającego walczącą Warszawę. Na wschodnich stokach Sosnowicy swe źródło ma rzeka Silnica. Na północ od wzgórza, we wsi Bartków w gminie Zagnańsk rośnie najstarsze drzewo Gór Świętokrzyskich, „Król Puszczy Świętokrzyskiej” dąb szypułkowy o imieniu Bartek.

Bartek jest jeden z najstarszych dębów w Polsce. Rośnie na wysokiej skarpie nad rzeką Bobrzą. Ze względu na zły stan pnia trudno jest dokładnie określić jego wiek, naukowcy uważają, że ma około 685 lat. W okresie międzywojennym wiek dębu błędnie oceniano na nawet 1200 lat. Po pożarze, który miał miejsce w roku 1906 w pniu utworzyła się dziupla, wypełniono ją plombą cementową. W roku 1978 plombę usunięto, zastąpiono ją drewnem sosnowym i jodłowym tzw. papierówką, szczeliny zabezpieczono przed wnikaniem wody. Całość nakryto deskami i korą z innych dębów. Według pomiarów z 2013 roku Bartek ma 28,5 m wysokości. Obwód pnia na wysokości 1.30 m wynosi 9,85 m, przy ziemi nieco więcej 13,4 m. Powierzchnia rzutu Korony wynosi 720 m kwadratowego. Bartek jako pomnik przyrody od roku 1954 objęty jest ochroną prawną. Związane jest z nim wiele legend, zgodnie z nimi w cieniu dębu odpoczywali między innymi Bolesław Krzywousty i Jan III Sobieski.

Przez wierzchołek Sosnowicy przebiega czerwony szlak turystyczny, Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego z Gołoszyc do Kuźniaków. W pobliżu biegnie też ścieżka rowerowa z Kielc do Zagnańska.

Rekomendowana trasa:

Trasa alternatywna:

Drogowskaz z nazwą szczytu i kodem QR znajduje się w pobliżu drogi Kielce - Zagnańsk na przeciw pomnika 4 Pułku Piechoty Legionów AK, przy czerwonym szlaku turystycznym im. Edmunda Massalskiego (Główny Szlak Świętokrzyski), Gołoszyce - Kuźniaki. Wierzchołek Sosnowicy leży również przy tym szlaku, 200m dalej w stronę Tumlina.