Książeczki i odznaki Korony Gór Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie to malowniczy region, który kryje w sobie wiele tajemnic natury, historii i tradycji. Aby zachęcić turystów do eksploracji tego wyjątkowego obszaru, Zespół Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej we współpracy z Oddziałem Świętokrzyskim Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Kielcach zainicjował projekt "Korona Gór Świętokrzyskich". Jest to odznaka regionalna, która ma na celu promowanie regionu oraz zachęcanie do turystyki pieszej w całych Górach Świętokrzyskich.

Cel i zasady funkcjonowania Odznaki

Głównym celem ustanowienia odznaki "Korona Gór Świętokrzyskich" jest:

  1. Promowanie regionu: Odznaka ma za zadanie zachęcić turystów do poznawania piękna, historii, przyrody, tradycji, kultury i zabytków Gór Świętokrzyskich.
  2. Popularyzacja turystyki pieszej: Projekt ma na celu zachęcenie do odkrywania mniej znanych i rzadziej uczęszczanych terenów Gór Świętokrzyskich, poznawania ich walorów przyrodniczych i krajoznawczych.

Odznaka "Korona Gór Świętokrzyskich" jest jednostopniowa i można ją zdobywać poprzez zdobycie najwyższych szczytów poszczególnych pasm i grzbietów Gór Świętokrzyskich. Wykaz szczytów do zdobycia został starannie dobrany ze względu na ich znaczenie geograficzne, turystyczne, geologiczne, historyczne, przyrodnicze itp.

Proces zdobywania odznaki

  1. Zdobycie szczytów: Zdobywanie szczytów jest możliwe od 1 lipca 2007 roku, od daty wejścia w życie Odznaki. Okres zdobywania Odznaki jest nieograniczony.

  2. Kolejność zdobywania szczytów: Zdobycie poszczególnych szczytów nie jest ograniczone żadną kolejnością. Uczestnicy mogą wybierać je według swoich preferencji i możliwości.

  3. Zdobywanie indywidualne lub zespołowe: Szczyty można zdobywać zarówno indywidualnie, jak i zespołowo, z przewodnikiem, przodownikiem lub bez ich udziału.

  4. Potwierdzenia zdobycia szczytów: Aby potwierdzić zdobycie poszczególnych szczytów, uczestnicy wpisują datę wejścia na dany szczyt oraz podpis przewodnika świętokrzyskiego lub przodownika turystyki kwalifikowanej PTTK, mającego uprawnienia na województwo świętokrzyskie. Możliwe jest także przybijanie pieczątek na pustych stronach książeczki odznaki.

  5. Weryfikacja i nabycie odznaki: Po zebraniu potwierdzeń ze wszystkich wymienionych szczytów, uczestnik składa książeczkę do weryfikacji Kapitule Odznaki KORONA GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH. Po pozytywnej weryfikacji, przystawia się w oznaczonym miejscu pieczątkę stwierdzającą przyznanie odznaki KORONA GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH wraz z podpisem członka Kapituły.

Odznaka "Korona Gór Świętokrzyskich" to inicjatywa mająca na celu zachęcenie turystów do odkrywania uroków Gór Świętokrzyskich, ich przyrody, historii i kultury. Poprzez zdobywanie najwyższych szczytów, uczestnicy mają okazję poznać mniej znane tereny regionu i doświadczyć piękna górskiej przyrody. Projekt ten jest świetnym sposobem na promowanie regionu i rozwijanie turystyki pieszej.

Jeśli chcesz dołączyć do grona zdobywców "Korony Gór Świętokrzyskich", wystarczy wybrać się na górskie wędrówki, cieszyć się pięknem natury i zgromadzić potwierdzenia zdobycia szczytów. Korzystając z wyznaczonych tras turystycznych, można poznać wszystkie walory Gór Świętokrzyskich i stać się dumny posiadacz odznaki, która upamiętni tę wyjątkową przygodę.