Jaźwina, wzgórze z panoramą na Pasma: Cisowskie i Orłowińskie
Jaźwina

Jaźwina (361 m n.p.m.) jest najwyższym wzniesieniem Pasma Ociesęckiego rozciągającego się pomiędzy dolinami rzek Łukawki na zachodzie i Czarnej Staszowskiej na wschodzie. Jaźwina leży na terenie Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego, zbudowana jest z piaskowców dewońskich. Od północy pod szczyt podchodzą pola uprawne, reszta wzgórza porośnięta jest lasem mieszanym głównie bukowo-jodłowym. Ze szczytu roztacza się ładna panorama na dolinę Łukawki i Pasma: Cisowskie i Orłowińskie.

Ziemia świętokrzyska była największym terenem walk w trakcie Powstania Styczniowego. 18 listopada 1863 pod Ociesękami (wieś położona u podnóża Jaźwiny) doszło do potyczki pomiędzy częścią zgrupowania gmerała Józefa Hauke Bosaka i trzema rotami rosyjskiej piechoty oraz oddziałem kozaków. Powstańcy osaczyli kolumnę Moskali, w trakcie walk zabitych lub rannych zostało około 80 Rosjan. Powstańców poległo 22, zostali pochowani na cmentarzu w Ociesękach. Na ich grobie w styczniu 2013 roku, w 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego ustawiono nowy metalowy krzyż z pamiątkową, granitową tablicą.

Przez wierzchołek Jaźwiny przebiega żółty szlak turystyczny im. Henryka Orlińskiego z Szydłowa przez Raków do Widełek (wsi położonej w widłach rzeki Łukawki i jej dopływu).

Rekomendowana trasa:

Trasy alternatywne:

Drogowskaz z nazwą szczytu i kodem QR znajduje się na wierzchołku Jaźwiny przy żółtym szlaku turystycznym, Szydłów - Widełki.