Grząby Bolmińskie, wzgórze z panoramą na okolice Bolmina
Grząby Bolmińskie
Grząby Bolmińskie
Grząby Bolmińskie
Widok na kościół w Bolminie
Kościół w Bolminie
Kościół w Bolminie

Grząby Bolmińskie (330 m n.p.m.) są drugim, co do wysokości wzniesieniem pasma o tej samej nazwie. Wyższa o pięć metrów jest góra Milechowska, ale w jej pobliżu nie prowadzi żaden znakowany szlak. Pasmo Grząb Bolmińskich ma długość około 5km, rozciąga się od przełomu Wiernej Rzeki (Łososiny) na zachodzie po przełom strugi Hutki na wschodzie. W północno-zachodniej części pasma znajduje się leśny rezerwat przyrody „Milechowy” z krasowymi jaskiniami, największa z nich o długości 17,5m to Piekło Milechowskie (Piekło pod Małogoszczem). Wzniesienie Grząby Bolmińskie zbudowane jest z wapieni jurajskich. Jego północne stoki porasta las mieszany, od południa pod szczyt podchodzą pola uprawne. Sam wierzchołek to porośnięte krzakami nieużytki. Ze wierzchołka roztacza się widok na połażoną u południowego podnóża wieś Bolmin.

Bolmin jest wsią, której historia sięga XIV wieku. Znajdują się w niej, aktualnie niedostępne ruiny wzniesionego prawdopodobnie na przełomie XVI/XVII wieku dworu obronnego oraz kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Kościół został ufundowany w roku 1604 przez lokalnego dziedzica Jana Brzeskiego. Kościół był wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany. W jego ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej. Obraz kościołowi podarował prawdopodobnie fundator kościoła. W roku 1965 podczas prac konserwatorskich pod malowidłem zauważono wizerunek Marii namalowany wcześniej, prawdopodobnie na przełomie XIV/XV wieku. Specjaliści podjęli decyzję o odrestaurowaniu starszego wizerunku. Na podstawie zdjęć wykonano kopię zewnętrznego, czczonego od wieków obrazu. Kopię ozdobiono oryginalną sukienką i umieszczono w bocznej wnęce kościoła. Odsłonięty w trakcie prac konserwatorskich wizerunek Marii umieszczono w ołtarzu głównym.

Przez wierzchołek Grząb Bolmińskich przechodzi żółty szlaku turystyczny im. Juliusza Brauna z Wiernej Rzeki do Chęcin. Przez wieś Bolmin biegnie niebieski szlak turystyczny z Jedlnicy do Jędrzejowa.

Rekomendowana trasa:

Trasy alternatywne:

Drogowskaz z nazwą szczytu i kodem QR znajduje na szczycie Grząb Bolmińskich przy żółtym szlaku turystycznym im. Juliusza Brauna, Chęciny- Wierna Rzeka.