Góra Włochy jest najwyższym wzniesieniem Pasma Cisowskiego, 427m n.p.m. Pasmo Cisowskie rozciąga się od doliny Belnianki na zachodzie po dolinę Łukawki na wschodzie. Włochy zbudowane są głównie z kwarcytów kambryjskich porośniętych lasem bukowo-jodłowym. Rozległa kopuła Włochów nie posiada wyraźnego szczytu, tworzy oryginalny kulisty grzbiet. W pobliżu szczytu znajduje się rezerwat przyrody Cisów im. prof. Zygmunta Czubińskiego. Ochronie podlegają w nim fragment naturalnego lasu mieszanego o charakterze pierwotnym.
W przeszłości, w niedostępnych leśnych ostępach pasma Cisowskiego schronienie znajdowali zarówno powstańcy styczniowi jak i oddziały partyzanckie Armii Krajowej. Podczas Powstania Styczniowego generał Marcin Langiewicz dwukrotnie przemierzał lasy cisowskie, 19 lutego 1863 roku wraz z pułkownikiem Dionizym Czachowskim zatrzymał się w Cisowie po zwycięstwie pod Staszowem. W zimie 1863/64 w lasach cisowskich obozował pułk stopnicki pod dowództwem pułkownika Karola Kality ps. Rębajło, bywał tu również generał Józef Hauke-Bosak. Cisów był wówczas miejscem werbunkowo-ćwiczebnym. W czasie II wojny światowej swoje obozowisko miał tu od kwietnia 1943 do lipca 1944 roku (z wyłączeniem zimy) oddział AK „Wybranieccy”, pod dowództwem Mariana Sołtysiaka ps. Barabasz. Na niewielkiej polanie, w obniżeniu pomiędzy górami Stołową i Wrześnią stoi pomnik wykonany z czerwonego piaskowca upamiętniający powstańców styczniowych i partyzantów z oddziału AK „Wybranieccy”. Rzeczywiste miejsca obozowisk były nieco oddalone od pomnika. Prowadzi do nich szlak oznaczony na biało-czerwono.
Przez wierzchołek góry Włoch nie prowadzi żaden znakowany szlak. W pobliżu, około 300 m na południe od szczytu przebiega niebieski szlak turystyczny im. Edmunda Padechowicza z Łagowa do Chęcin. Nie ma strzałek kierunkowych, przy słupku drogowym oznaczonym 80/80/66/65 należ skręcić na północny-wschód i szukać drogowskazu umieszczonego w pobliżu szczytu. Należy uważać, aby nie minąć słupka drogowego.
Rekomendowana trasa:
Trasy alternatywne:
- Cisów, Zakościele (granica lasu) - Włochy (0.5km, 25m podejść), link do mapy: Pod Włochami | mapa-turystyczna.pl
- Daleszyce - Ostra Górka - Września - Stołowa - Włochy (9.6km, 280 podejść), link do mapy: Daleszyce | mapa-turystyczna.pl
Drogowskaz z nazwą szczytu i kodem QR znajduje się w pobliżu wierzchołka góry Włochy. Wierzchołek oddalony jest o 300m od niebieskim szlaku turystycznego im. Edmunda Padechowicza, Łagów - Chęciny. Aby dojść do szczytu należy przy słupku 80/80/66/65 skręcić w leśną dróżkę, kierunek północny-wschód. Na szczycie usypany jest kopczyk z kamieni. Drogowskaz jest nieco dalej, oddalony jest o około 50m od kopczyka szczytowego.