Patrol (389 m n.p.m.) jest najwyższym wzniesieniem Pasma Zgórskiego. Pasmo Zgórskie rozciąga się od wsi Rykoszyn na zachodzie po przełom rzeki Bobrzy na wschodzie. Góra Patrol zbudowana jest z piaskowców i mułowców kambryjskich, porasta ją las liściasty.
Przez leżący u podnóża Pasma Zgórskiego, Słowik (aktualnie są to przedmieścia Kielc), około 2 km od wierzchołka Patrolu 12 sierpnia 1914 roku wkroczyła do Kielc I Kompania Kadrowa pod dowództwem Kazimierza Piątka ps. Herwin. Był to pododdział piechoty utworzony z inicjatywy Józefa Piłsudskiego w podkrakowskich Oleandrach, jego zadaniem było wywołanie powstania na terenie zaboru rosyjskiego. Od roku 1932 do 2011 patronem mostu na Bobrzy, w Słowiku był Kpt. Kazimierz Jan Piątek ps. Herwin. W roku 2011 przy okazji remontu drogi most został zburzony. W roku 2017, w pobliżu dawnego mostu odsłonięto pomnik upamiętniający historyczny most.
W trakcie II wojny światowej Góry Świętokrzyskie były terenem walk partyzanckich i działań konspiracyjnych. Walki nie ominęły lasów zgórskich, 17 września 1944 roku doszło do bitwy pod wsią Szewce. Bitwa była jednym z większych sukcesów militarnych 2 i 3 pp. Legionów Armii Krajowej. Toczona była przez cały dzień i pomimo ogromnych nakładów osobowych i sprzętowych okupanta hitlerowskiego zakończyła się sukcesem partyzantów, którzy przy niewielkich strat własnych, 3 zabitych i 11 rannych przez cały dzień wiązali znaczne siły nieprzyjaciela. Zadali mu poważne straty, nie ulegli rozbiciu i odeszli pod osłoną nocy.
15 marca 1945 roku na polu pod górą Patrol, w okolicach zespołu dworskiego Zgórsko przymusowo lądował amerykański samolot bombowy B17G, dowodzony przez kapitana Philipa Good’a. Wskazywane są też inne lokalizacje. Samolot wracał do Włoch po bombardowaniu niemieckiej rafinerii w Rubland. Załoga ocalała i szczęśliwie powróciła do macierzystej bazy we Włoszech.
W latach 1945-58 zespół dworski w Zgórsku zajęty został przez UB, lasy zgórskie stały się miejscem straceń przeciwników władzy ludowej, zwłaszcza byłych żołnierzy AK.
Przez wierzchołek Patrolu przebiega niebieski szlak turystyczny im. Edmunda Padechowicza z Łagowa do Chęcin. W pobliżu przebiega również czerwony szlak turystyczny im. Sylwestra Kowalczeskiego z Kielc do Chęcin.
Rekomendowana trasa:
Trasy alternatywne:
- Szewce - Zielona - Patrol (2.6km, 115m podejść), link do mapy: Patrol | mapa-turystyczna.pl
- Kielce, Białogon - Zalesie - Patrol (4.2km, 150 podejść), link do mapy: Białogon | mapa-turystyczna.pl
- Jaskinia Raj, parking - Patrol (3.7km, 150 podejść), link do mapy: Jaskinia Raj | mapa-turystyczna.pl
- Jaworznia - Zielona - Patrol (3.2km, 115 podejść), link do mapy: Patrol | mapa-turystyczna.pl
Drogowskaz z nazwą szczytu i kodem QR znajduje się na wierzchołku góry Patrol, przy niebieskim szlaku turystycznym im. Edmunda Padechowicza, Łagów - Chęciny.