Kiełków, najwyższe wzgórze Pasma Orłowińskiego
Kiełków
Widok ze wsi Sędek w kierunku północnym
Widok ze wsi Sędek w kierunku północnym
Szlak na Kiełków
Teren nieistniejącej wsi Wojteczki
Nieistniejąca wieś Wojteczki

Kiełków (452 m n.p.m.), inna nazwa to Kiełki jest najwyższym wzniesieniem Pasma Orłowińskiego, rozciągającego się od doliny rzeki Belnianki na zachodzie po dolinę Łagowicy na wschodzie. Kiełków tak jak całe pasmo zbudowany jest z piaskowców kambryjskich. Zarówno podejście jak i sam szczyt położone są wśród drzew, porasta go las mieszany więc na widoki nie ma co liczyć. Po drodze na szczyt można za to natrafić na liczne, duże kopce mrówek. Na szczycie nie ma żadnej infrastruktury turystycznej, stoi tylko drogowskaz z nazwą szczytu. Ładne widoki oferuje za to położona u podnóża góry wieś Sędek. Można z niej podziwiać od północy Pasmo Bielińskie i Wał Małacentowski oraz położone w głębi za nimi Pasmo Łysogórskie ze Świętym Krzyżem oraz Pasmo Jeleniowskie, od południa górę o intrygującej nazwie Świński Ryj.

Nie istnieją już położone niegdyś u podnóża góry Kiełków śródleśne wsie Wojteczki i Orłowiny, od której nawę wzięło całe pasmo. Położona przy niebieskim szlaku turystycznym, pomiędzy górami Kiełków i Zamczysko wieś Wojteczki powstała w roku 1616. W XVII wieku przez wieś przeszła zaraza, pozostały po niej przydrożne krzyże zwane Bożą Męką. Na początku lat 40-tych XX wieku mieszkańcy wsi zostali przesiedleni do Małego Jodła. We wsi pozostał jedynie gajowy z rodziną. W roku 1943 zostali oni zamordowani przez żandarmerię niemiecką z pobliskich Bielin. Pozostałości wsi zostały spalone. O tragedii przypomina metalowy krzyż stojący prawdopodobnie obok repliki siedemnastowiecznego krzyża oraz zdziczałe drzewa owocowe rosnące w lesie. Orłowiny były wsią, w której schronienie znajdowali powstańcy z 1963 roku. W 1944 roku przez wieś przebiegał front. Gdy front przeszedł dalej na zachód z 27 domów pozostało 5. Starosta opatowski zaproponował mieszkańcom, że da im ziemię z reformy rolnej w majątku Kaliszany pod Opatowem, miejsce to też nazwano Orłowiny. Mieszkańcy Orłowin spotykają się na miejscu starej wsi w pierwszą niedzielę września. Uroczystości odbywają się pod drewnianym krzyżem z wyrytą datą odzyskania niepodległości, rokiem 1918.

Przez wierzchołek góry Kiełków oraz teren nieistniejącej już wsi Wojteczki przebiega niebieski szlak turystyczny im. Edmunda Padechowicza z Łagowa do Chęcin.

Rekomendowana trasa:

Trasa alternatywna:

Drogowskaz z nazwą szczytu i kodem QR znajduje się na wierzchołku Kiełków przy czerwonym szlaku turystycznym im. Edmunda Padechowicza, Łagów - Chęciny.