Kamień Michniowski jest najwyższym wzgórzem Pasma Siradowickiego, 423m n.p.m. Pasmo Sieradowickie położone jest w północnej części Gór Świętokrzyskich pomiędzy Doliną Kamionki na zachodzie, a Doliną Psarki na wschodzie. Od południa graniczy z Doliną Bodzentyńską, od północy z Płaskowyżem Suchedniowskim. Kamień Michniowski leży na terenie Sieradowickiego Parku Krajobrazowego, zbudowany jest z piaskowców triasowych. Na zboczach wzgórza funkcjonuje rezerwat przyrody Kamień Michniowski.
W 10-hektarowym rezerwacie Kamień Michniowski chronione są wielogatunkowe zbiorowiska leśne z jodłą pospolitą na czele oraz wychodnie skalne piaskowców triasowych z występującą na nich ciekawą roślinnością naskalną. W rejonie wychodni znajduje się Jaskinia Ponurego, najdłuższa pseudokrasowa jaskinia szczelinowa w Górach Świętokrzyskich, 25 m. Służyła ona za schronienie powstańcom styczniowym 1863 roku, a w czasie II wojny światowej partyzantom. Wiosną 1943 roku, przed przenosinami na Wykus obozowali tu partyzanci AK pod dowództwem Jana Piwnika ps. Ponury.
U podnóża Kamienia Michniowskiego leży wieś Michniów. W czasie II wojny światowej wielu mieszkańców Michniowa walczyło w oddziałach partyzanckich Armii Krajowej. We wsi funkcjonował punkt kontaktowy dla partyzantów dołączających do oddziałów zgrupowania partyzanckiego AK dowodzonego przez Jana Piwnika ps. Ponury. Większość prowiantu dostarczanego partyzantom pochodziła z Michniowa. W dniu 12 lipca 1943 roku niemiecka ekspedycja karna spacyfikowała wieś, zostało zamordowanych 102 mieszkańców. W nocy z 12 na 13 lipca partyzanci ze zgrupowania AK Ponury przeprowadzili akcję odwetową w rejonie bloku rozjazdowego linii kolejowej na Połaziu. Zginęło wielu Niemców podróżujących pociągiem relacji Kraków – Warszawa. Następnego dnia hitlerowcy ponownie spacyfikowali Michniów, mordując wszystkich przebywających we wsi Polaków bez względu na wiek i płeć. Łącznie w ciągu dwu dni zginęło, co najmniej 204 mieszkańców Michniowa. Wieś została całkowicie spalona. Odbudowana została po wojnie, aktualnie działa w niej Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.
W pobliżu szczytu góry Kamień Michniowski przebiegają dwa szlaki turystyczne: niebieski z Suchedniowa do Berezowa i czarny z Barbarki na Kamień Michniowski. Aby dojść na wierzchołek przy drewnianej kapliczce Chrystusa Frasobliwego należy udać się w kierunku wskazanym przez strzałkę. Szczyt oddalony jest o 90 m od kapliczki.
Rekomendowana trasa:
Trasy alternatywne:
- Barbarka - Kamień Michniowski (1.9km, 65m podejść), link do mapy: Barbarka | mapa-turystyczna.pl
- Suchedniów - Opal - źródełko Burzący Stok - Kamień Michniowski (9.9km, 195m podejść), link do mapy: Suchedniów | mapa-turystyczna.pl
Drogowskaz z nazwą szczytu i kodem QR znajduje się na wierzchołku Kamienia Michniowskiego 90m od niebieskiego szlaku turystycznego, Berezów - Suchedniów. Przy kapliczce idziemy w kierunku wskazanym przez strzałkę.