Fajna Ryba (347 m n.p.m.) jest najwyższym wzniesieniem Pasma Przedborskiego i najwyższym naturalnym wzgórzem województwa łódzkiego (wprawdzie leżąca pod Bełchatowem Góra Kamieńska ma o 39 m więcej, jednak jest wzgórzem sztucznym). W całym Paśmie Przedborsko-Małogoskim wyższa o 4 metry jest położona koło Małogoszcza Góra Sabianów. Nie prowadzi na nią jednak, przynajmniej na razie żaden szlak turystyczny. Wzgórze Fajnej Ryby jest bardzo malowniczo położone, niestety wierzchołek jest całkowicie zalesiony i nie oferuje żadnych widoków.
Pochodzenie nietypowej nazwy wzgórza nie zostało do końca wyjaśnione. Jedni mówią, że zawdzięcza ją swojemu kształtowi, przypominającemu rybę. Inni uważają, że pochodzi od nazwiska dawnego właściciela okolicznych ziem. Na niektórych mapach góra ma nazwę Wajnryba. Wajn to żydowskie imię, Ryba nazwisko.
Przy okazji zdobywania Fajnej Ryby warto odwiedzić pobliski Przedbórz i zwiedzić Ludowe Muzeum Ziemi Przedborskiej mieszczące się w byłej XVIII-wiecznej karczmie oraz kościół pw. św. Aleksego z 1278 roku. W ciągu wieków kościół był wielokrotnie przebudowywany, obecnie w większości jest w stylu barokowym, jest budowlą orientowaną, wzniesioną z kamienia i cegły. W centrum głównego ołtarza znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z tytułem Matki Bożej Serdecznej, sprowadzony z Krakowa w roku 1618.
W pobliżu wierzchołka Fajnej Ryby przebiegają żółty szlak turystyczny z Przedborza do Krasocina oraz zielony szlak turystyczny z Przedborza do Rączki. Od szlaku na szczyt jest 140 m, kierunek wskazuje strzałka.
Rekomendowana trasa:
Trasy alternatywne:
- Przedbórz - Brzostek - Fajna Ryba (12.1km, 260m podejść), link do mapy: Przedbórz | mapa-turystyczna.pl
- Raczki - Bukowa Góra - Fajna Ryba (9.5km, 240m podejść), link do mapy: Rączki | mapa-turystyczna.pl
- Żeleźnica - Stara Wieś - Kozłowa Góra - Fajna Ryba (10.9km, 285m podejść), link do mapy: Żeleźnica | mapa-turystyczna.pl
Drogowskaz z nazwą szczytu i kodem QR znajduje się w odległości 140m od wierzchołka Fajnej Ryby przy żółtym szlaku turystycznym, Przedbórz - Krasocin oraz zielonym szlaku turystycznym, Przedbórz - Raczki. Drogę na szczyt wskazuje strzałka.