Drogosiowa, najwyższe wzgórze Pasma Bielińskiego
Drogosiowa
Droga na szczyt Drogosiowej
Droga na szczyt Drogosiowej
Bieliny kościół pw. św. Józefa
Bieliny dom Ozgi-Michalskiego

Drogosiowa (447 m n.p.m.) jest najwyższym wzniesieniem Pasma Bielińskiego rozciągającego się pomiędzy rzeką Belnianką na zachodzie i leżącą u podnóża Wału Małacentowskiego drogą Nowa Słupia – Łagów na wschodzie. Drogosiowa tak, jaki całe pasmo zbudowana jest z piaskowców dewońskich. Porośnięta jest lasem bukowym z domieszką jodły.

Nad Belnianką leży wieś Bieliny, od której pasmo wzięło swoją nazwę. Bieliny są jedną z największych i najbogatszych wsi świętokrzyskich, jej nazwa ma prawdopodobnie związek z bieleniem lnu. Wieś słynie z plantacji truskawek, uprawianych tu już ponad pół wieku. We wsi stoi wczesnobarokowy kościół pw. św. Józefa Oblubieńca, wybudowany w latach 1637-43 przez biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika. W XIX wieku w wyniku przebudowy kościół zyskał klasycystyczną fasadę. Stoi tu również dom w stylu zakopiańskim, w którym mieszkał poeta, pisarz i działacz ruchu ludowego Józef Ozga-Michalski oraz cztery drewniane kapliczki z XVIII i XIX wieku. Wał Małacentowski to porośnięte lasem bukowo-jodłowym płaskie, długie wzniesienie o wysokości 404 m n.p.m. Na jego południowych stokach swoje źródło ma Łagowica.

Szczyt Drodosiowej znajduje się w pobliżu osady Drogosiowe, która jest częścią wsi Lechów. Przez szczyt nie prowadzi żaden znakowany szlak. W pobliżu, 300 m na północ od szczytu przebiega niebieski szlak turystyczny łączący Wał Małacentowski z Bielinami i dalej z Kapliczką św. Mikołaja. Drogę ze szlaku na szczyt wyznaczają strzałki kierunkowe.

Rekomendowana trasa:

Trasy alternatywne:

Drogowskaz z nazwą szczytu i kodem QR znajduje się na wierzchołku Drogosiowej 300m od niebieskiego szlaku turystycznego, Wał Małacentowski - Kapliczka św. Mikołaja. Od niebieskiego szlaku do szczytu prowadzą strzałki.