Altana, najwyższe wzgórze województwa mazowieckiego
Altana
Altana
Altana
Kościół pw. św. Zygmunta w Szydłowcu
Zamek w Szydłowcu
Ratusz w Szydłowcu

Altana (408 m n.p.m.) jest najwyższym wzniesieniem województwa mazowieckiego, leży na terenie Wyżyny Kieleckiej pomiędzy wsiami: Ciechostowice, Rędocin i Hucisko. Wierzchowina Altany jest płaska i rozległa. Wzniesienie zaliczana jest do Wzgórz Niekłańsko-Bliżyńskich leżących w Górach Świętokrzyskich lub do Garbu Gielniowskiego (regionalizacja wg. Jerzego Kondrackiego). Zbudowana jest z piaskowców białych, iłów szarych oraz utworów polodowcowych. Porośnięta jest lasem bukowo-jodłowym należącym do kompleksu szydłowiecko-przysuskiego, nazywanego dawniej Puszczą Rozwadowską. Na szczycie stoi 34-metrowa wieża obserwacyjna. Wieża jest niedostępna dla turystów. W pobliżu szczytu znajduje się drewniany stół i ławki do siedzenia.

Przy okazji zdobywania Altany warto zatrzymać się w pobliskim Szydłowcu i zwiedzić późnogotycki kościół pw. św. Zygmunta i renesansowy zamek oraz wejść na wieżę późnorenesansowego ratusza. Szydłowiecka fara pw. św. Zygmunta króla wybudowana została na przełomie XV/XVI wieku przez braci Jakuba i Mikołaja Szydłowieckich. We wnętrzu uwagę przykuwają renesansowe, złocone ołtarze, późnogotycki poliptyk oraz płaski modrzewiowy strop. Interesująca jest również płyta nagrobna Mikołaja Szydłowieckiego oraz pomnik nagrobny Mikołaja Radziwiłła i jego żony Marii w kształcie śpiącej Ariadny. Zamek wybudowany został w XV wieku przez Stanisława Szydłowieckiego. W wieku XVI Mikołaj Szydłowiecki przebudował gotycki zamek na renesansową rezydencję. Kolejnymi właścicielami byli Radziwiłłowie i księżna Anna z Zamoyskich Sapieżyna. Obecnie zamek jest siedzibą szydłowieckiego Centrum Kultury oraz Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Wybudowany na początku XVII wieku ratusz należy do najlepiej zachowanych późnorenesansowych zabytków w Polsce. Budowniczym ratusza był znany z Chęcin Kacper Fodyga. Pod koniec XIX wieku w ratuszu mieszkał i swoje studio miał malarz Władysław Malecki.

Przez wierzchołek Altany przebiega zielony szlak turystyczny im. ks. Jana Wiśniewskiego z Przysuchy do rezerwatu Ciechostowice. W pobliżu biegnie też niebieski szlak turystyczny im. Stanisława Malanowicza ze Skarżyska-Kamiennej (osiedla administracyjnego Pogorzałe) do Kuźniaków.

Rekomendowana trasa:

Trasa alternatywna:

Drogowskaz z nazwą szczytu i kodem QR znajduje się na wierzchołku Altany przy zielonym szlaku turystycznym, Mroczków - Przysucha.